"Nawet najlepszemu piekarzowi chleb się czasem nie uda"

miniaturka
04.03 kategoria: wydarzenia
Wizyta Prezydenta RP w Izbie Rzemieślniczej oraz MSP w Katowicach

4 marca w siedzibie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach przebywał z oficjalna wizytą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Lech Kaczyński. Było to trzecie w historii rzemiosła polskiego spotkanie środowiska z najwyższym przedstawicielem władzy państwowej i jednocześnie pierwsze spotkanie, które zostało zorganizowane w Katowicach.

Prezydent RP spotkał się z ponad pół tysiącem rzemieślników w sali Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, reprezentujących wiele polskich organizacji rzemieślniczych. Prof. Lech Kaczyński zapowiedział szybkie rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o rzemiośle, która jak stwierdził jest środowisku potrzebna. Jednocześnie zwrócił uwagę na trudności w pozyskiwaniu środków unijnych przez pracodawców, a także poinformował, że doradcy pracujący w Kancelarii Prezydenta RP zapoznają się z propozycjami Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi reformy szkolnictwa zawodowego. W czasie wystąpień, zarówno prezes ZRP – Jerzy Bartnik, jak również Jan Klimek, wiceprezes ZRP, zwracali uwagę na najważniejsze problemy, które utrudniają rozwój środowiska rzemieślniczego w Polsce. Wiceprezes Zarządu Izby w Katowicach Henryk Michalik poruszył problematykę trudności w dostępie do środków unijnych, a Czesław Krupa – dyrektor Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu problematykę reformy oświaty zawodowej, która marginalizuje rzemieślniczą naukę zawodu.

Wystąpienia rzemieślników zakończył Marian Ząbek, prezes Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia, który zwrócił się w imieniu środowiska o rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o rzemiośle. Prezydent RP został uhonorowany przez środowisko rzemieślników statuetką św. Józefa. W spotkaniu z rzemieślnikami wzięli udział ministrowie : Maciej Łopiński ( szef Gabinetu Prezydenta RP ), Ryszard Legutko, Jacek Sasin, Bożena Borys – Szopa i Marek Surmacz. Spotkanie było transmitowane przez Telewizję Polską oraz TVN 24.

Tuż po wizycie w Akademii Muzycznej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przejechał do siedziby Izby, gdzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem około 50 dziennikarzy, a następnie uczestniczył w obiedzie w Izbie, z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, kościelnych i rzemieślniczych. Prezydent RP dokonał wpisu do księgi pamiątkowej, a także spotkał się z pracownikami Izby. Prezydentowi RP towarzyszył w czasie całego pobytu na Śląsku dyrektor naczelny Izby – Michał Wójcik.