"Nawet najlepszemu piekarzowi chleb się czasem nie uda"

Projekt „Dobre przygotowanie praktyczne- przepustką do rynku pracy” rozpoczęty!

1 sierpnia 2012r Cech RR w Raciborzu rozpoczął realizacje projektu:

„Dobre przygotowanie praktyczne przepustka do rynku pracy”

Projekt polega na wyjezdzie 20 osob do Portugalii, do Braga Leonardo da Vinci w Bradze.Grupą 20 uczestników projektu będą rzemieślnicy prowadzący staże zawodowe w różnych branżach oraz osoby odpowiedzialne za nadzór nad praktykami i stażami zawodowymi będące  pracownikami Cechu w Raciborzu, Tarnowskich Górach i Izbie Rzemieślniczej w Katowicach, pracownicy Powiatowych Urzędów Pracy odpowiedzialne za organizowanie staży i monitorowanie lokalnych rynków pracy.

Zakładane cele wyjazdu:

1. poznanie nowych metod opracowywania programów staży zawodowych,
2. zapoznanie się ze sposobami zwiększania efektywności wykorzystania przekazywanej wiedzy,
3. podniesienie umiejętności szkoleniowych uczestników wymiany,
4. wymiana doświadczeń z partnerami portugalskimi w zakresie szkolenia zawodowego,
5. poznanie „dobrych praktyk” stosowanych w kształceniu zawodowym w Portugalii,
6. poznanie sposobów monitorowania rynku pracy pod kątem kształcenia zawodowego,
7. możliwość porównania sposobu i technik pracy uczestników oraz partnerów zagranicznych,
8. rozwój zawodowy oraz osobisty uczestników,
9. nawiązanie współpracy międzynarodowej – kontakty ze szkoleniowcami z innego kraju.

Tygodniowy czas trwania pobytu uczestników za granicą odpowiada w pełni zakładanym celom projektu oraz został dostosowany do potrzeb i możliwości osób wyjeżdżających. Podczas wyjazdu partnerzy będą prezentować sposoby prowadzenia praktycznej nauki zawodu, wizyta nie przewiduje zajęć warsztatowych. Chodzi jedynie o to, aby zapoznać się ze stosowanymi w Portugalii metodami, natomiast ewentualną próbę ich wdrożenia uczestnicy podejmą już po powrocie z wizyty.  W czasie trwania wymiany uczestnicy będą mieli możliwość poznania odmiennego systemu kształcenia zawodowego, a także będą mogli nauczyć się nowych metod tworzenia programów staży, sposobów monitorowania rynku pracy.

Kryteria wyboru uczestników :

1. status właściciela zakładu rzemieślniczego lub pracownika Cechu w Raciborzu lub Cechu w Tarnowskich Górach lub Izby Rzemieślniczej w K-cach lub PUP w Raciborzu lub PUP w Tarnowskich Górach
2. zatrudnienie na stanowisku bezpośrednio związanym z organizacją i  prowadzeniem staży zawodowych w zawodach   rzemieślniczych,
3. przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego,
4. motywacja do udziału w wymianie doświadczeń.

Wizyta zaplanowana została na maj 2013r.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”