"Pamiętaj: Ty nie jesteś problemem do naprawienia, Ty jesteś cudem do odkrycia. "
ES

XI Ogólnopolski Konkurs wiedzy o zasadach BHP

Dnia 07.04.2011r. w Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach odbył się XI Ogólnopolski Konkurs wiedzy o zasadach BHP.

W konkursie wzięło udział siedmiu uczniów reprezentujących Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu: Joanna Sobota, Małgorzata Burda, Vanessa Polok, Piotr Mazur, Michał Zielonka, Weronika Mrozek, Zamborska Magdalena. Do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć osób.

Laureatami na szczeblu regionalnym zostali: Weronika Mrozek i Michał Zielonka, którzy będą reprezentowali Izbę Rzemieślniczą w Katowicach na szczeblu ogólnopolskim w Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie w dniu 17.05.2011r.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Informacja o konkursie w mediach:

"Niech wymagają od siebie, ale i szefów!"

Niejeden absolwent technikum BHP nie dałby sobie z tym trudnym testem rady. Oni dali - dwójka uczniów raciborskich szkół ponadgimnazjalnych po wielkim sukcesie w konkursie wojewódzkim, wybiera się do Warszawy. Tam będą konkurować z kolegami z całego kraju i pokażą co wiedzą o technicznej i prawnej ochronie pracy.

- Wiedza jaką powinni mieć w małym palcu, jest przeogromna! Muszą np. znać rodzaju zawieranych z pracownikami umów, muszą znać okresy wypowiedzeń, czy co powinien pracodawca zapewnić, by można było w jego firmie bezpiecznie pracować - informuje Ewa Pitera, ekspert z zakresu ochrony pracy.

Poza startem w samym konkursie o wiele bardziej istotne jest to, że młody człowiek już na początku swojej zawodowej drogi jest świadomy swoich obowiązków, ale i też wie czego ma prawo wymagać od pracodawcy. - Jeśli ten młody człowiek będzie wiedział, czego musi od siebie wymagać, ale i co powinien zapewnić mu szef, wszystkim będzie łatwiej - uważa Pitera. - Młodzież rozpoczynająca pracę powinna wiedzieć, czy ma tytuł do ubezpieczenia, czy zatrudniana jest na podstawie umowy o pracę, czy tylko zlecenia. Państwowa Inspekcja Pracy i wszelkie instytucje kontrolujące dążą do tego, by człowiek istniejący na rynku pracy, będzie od początku do końca uczciwie zatrudniony, a że pracodawcy będzie trochę trudniej... coś za coś - mówi wprost ekspert.

- Świadomość swoich obowiązków, ale i praw jest nieoceniona. Najważniejsze, że to wiedza praktyczna, którą można, a nawet trzeba wykorzystać na co dzień - mówią zgodnie uczniowie raciborskich szkół, przygotowujący się do konkursu. - Teraz wiem jakich zasad powinnam przestrzegać, żeby np. na praktyce nic złego mi się nie stało - mówi Weronika, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych z Raciborza. - Wiem czego powinienem wymagać od siebie, ale i od szefa. Co mi wolno, a czego nie, z taką wiedzą jest po prostu łatwiej - mówi Michał, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych z Raciborza.

Na bezpieczeństwo w zakładach pracy zwracają uwagę również w raciborskim Cechu Rzemiosł Różnych. - Zrzeszamy przedsiębiorców, więc staramy się na kwestie bezpieczeństwa w ich zakładach pracy również zwracać uwagę. Jutro np. wspólnie z PIP-em organizujemy szkolenie dla przedsiębiorców z branży budowlanej - mówi Maria Smyczek, dyrektor Cechu.

Zagadnień z zakresu bezpieczeństwa w branży budowlanej na konkursie na pewno nie zabraknie. Młodzi raciborzanie wyjeżdżają do Warszawy już 17 maja, będą musieli się tam zmierzyć z kilkudziesięcioma uczestnikami z całej Polski.